kobylepole
kobylepole
 
Poznań Kobylepole to miejsce, gdzie miasto spotyka się z naturą. Malowniczy krajobraz oraz bliskość jeziora Malta sprawiają, że dzielnica ta stale przyciąga nowych mieszkańców. Z dala od miejskiego zgiełku, a zarazem całkiem blisko centrum Poznania - prawie niemożliwe, a jednak...
 
kobylepole
To miejsce pełne piękna natury...
Sama nazwa "Kobylepole" jest dość oryginalna i budzi wiele skojarzeń, często wywołuje zdziwienie oraz pytania dotyczące pisowni itp.
Warto wiedzieć, że dzielnica ta kryje w sobie ducha historii. Ciekawej historii. Po latach zapomnienia miejsce to zaczyna przeżywać swój renesans. Na początku XIX wieku prowadziła tędy trasa turystyczna. Wielu poznaniakom, co niedzielę tłumnie zmierzającym w te rejony, kobylepolskie pola, lasy i łąki dawały odpoczynek. Tutaj swoją siedzibę rodową znaleźli Mycielscy, właściciele tej ziemi. Zapraszali oni znakomitych gości, m.in. Kazimierę Iłłakowiczównę, która szczególnie ukochała sobie gospodarzy, pałac i okolice.
 
Kobylepole słynęło z piwa. W 1872 r., z inicjatywy właściciela tej ziemi, otwarto browar "Kobylepole". Wysoka jakość trunku, potwierdzona wieloma nagrodami (m.in. Złotym Medalem na Pierwszej Wystawie Krajowej w 1929 r. w Poznaniu) spowodowała, że kobylepolskie piwo zdominowało lokalny rynek. Szyldy browaru zdobiły niemal wszystkie miejscowe piwiarnie. Piwo było dostarczane także do Gdańska, Drezna, Lipska i Turynu. Nie tylko piwem browar zdobywał stałych klientów. W swoim asortymencie posiadał także wiele rodzajów lemoniad czy oranżad. Jednak, jak na browar przystało, główny trzon produkcji stanowiło piwo. W ofercie znajdowało się wiele marek tego popularnego napoju - m.in. piwo "Bawarskie", "Karamel", czy też "Kozieł Kobylepolski"... Etykiety niektórych z nich można zobaczyć na stronie internetowej http://www.opuszczone.com/galerie/browarna/. Prawie wszystkie rodzaje piwa powstawały na bazie miejscowego jęczmienia.
 
Browaru nie ominęła wojenna zawierucha, która spowodowała zniszczenia budynków niemal w 60%. Po wojnie udało się odbudować tę wytwórnię piwa, funkcjonowała do początku lat 70-tych.

W historię Kobylegopola wpisana jest także kolej wąskotorowa, która stanowiła ogromne udogodnienie dla lokalnych gospodarzy. Jej szlak wiódł z Poznania do Środy Wielkopolskiej. Budowa tej trasy ruszyła z inicjatywy właścicieli ziemskich, m.in. wspomnianych już Mycielskich. Główną linę wąskotorową ukończono w 1902 r., wiodła ona z Kobylegopola przez Środę Wielkopolską Miasto do Zaniemyśla. Pierwotnie miała służyć do przewozu płodów rolnych, jednak od samego początku wprowadzono także ruch osobowy. W latach 70-tych kolej wąskotorowa ulegała stopniowej likwidacji.
kobylepole
...o każdej porze roku
 
Informacje o historii kolei można znaleźć na stronach:
- http://www.srodapm.republika.pl/pliki/swpm_h3_5.html
- http://www.sredzkakolejka.website.pl/historia/historia.html

Oprac.: Anna Skrzypczak, Marcin Malczewski

REKLAMA W KOBYLEPOLE


TWOJE WIRTUALNE POLE


SKRZYNKA POCZTOWA


kobylepole